Počet výsledků: 29

Otevřít filtraci

Žloutenka typu D je lidové označení pro virovou hepatitidu D. Viz také žloutenka.

Žloutenka typu B je lidové označení pro virovou hepatitidu B. Viz také žloutenka.

Žloutenka typu A je lidové označení pro virovou hepatitidu A. Viz také žloutenka.

Žloutenka typu E je lidové označení pro virovou hepatitidu E. Viz také žloutenka.

Žloutenka typu C je lidové označení pro virovou hepatitidu C. Viz také žloutenka.

Žloutenka neboli ikterus znamená žlutavé zbarvení kůže a sliznic způsobené nadměrným množstvím žlučového barviva. Tato situace vzniká při enormním rozpadu červených krvinek, při poruše funkce jater nebo poruše odtoku žluči z jater. Nejsnadněji žloutenku odhalíme v očích, kde žloutne bělima. Je třeba neprodleně navštívit praktického lékaře, který rozliší, zda se jedná o infekční příčinu – virový zánět jater (hepatitidu), interní nebo chirurgickou příčinu, a zajistí další řešení. Viz také hepatitida a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz žloutenka.

Emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: do jisté míry má i vlastnosti impulzivního typu emočně nestabilní poruchy osobnosti, trpí poruchou sebepojetí, má sklon k intenzivním, nestabilním a krizovým vztahům, vynakládá velké úsilí, aby jej/ji partner(ka) neopustil(a), opakovaně vyhrožuje sebepoškozováním, skutečně provádí sebepoškozování, případně i demonstrativní sebevražedné pokusy, má přetrvávající pocit vnitřní prázdnoty. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ).

Emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: má sklon k nečekanému jednání, bez ohledu na následky, tíhne k hádkám či konfliktům, zvláště pokud mu někdo zabrání v impulzivním chování, má sklon k nezvladatelným výbuchům vzteku a/nebo násilí, často mívá výkyvy nálad. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ).

Alergická reakce cytotoxického typu neboli imunopatologická reakce II. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí, ale vyskytuje se velmi zřídka. V tomto případě se na antigen (vázaný na povrch buňky nebo vyskytující se na povrchu orgánu) naváže protilátka, díky níž pak imunitní systém cílovou buňku (označenou komplexem antigen-protilátka) zničí. Příkladem je situace, kdy se některé léky vážou na povrch krevních buněk. Na tyto léky (antigeny) se navážou protilátky a imunitní systém ničí krevní buňky vlastního těla. Při vyšetření krve se to může projevit např. poklesem počtu bílých krvinek (granulocytů) nebo krevních destiček (trombocytů). Viz také alergická reakce, cytotoxicita.

Imunopatologická reakce I. typu je jiný název pro alergickou reakci časného typu.

Zobrazeno 1 až 10 z 29

Počet výsledků